اینکه اشخاص زیادی از تو عصبانی هستند و نمی توانند با تو مدارا کنند، نشان دهنده آن است که تو به چیزی مهم دست یافته ای (اُشو) - - - - - روزی که انسان بتواند به توهین هایی که به او می شود بخندد و لذت ببرد، روزی است که او به موفقیت دست یافته. جزیی از ابدیت شده و به دنیای جاودانگی وارد شده است (اُشو) - - - - -

خطا
  • ایراد در بارگذاری اطلاعات خوراک

گفت و گو با رضا استادی کاگردان و نویسنده فیلم کوتاه قوش قابان
همراه بچه های روستا

چه شد که به سراغ فیلم سازی رفتید ؟
 حدود ده سال قبل هنگام ورود به مطبوعات قصد داشتم تا با نوشتن نقد های سینمایی در عرصه فیلم سازی فعالیت کنم اما به دلیل مصادف شدن این دوران با دوران اوج فعالیت مطبوعات عملا این تصمیم به تاخیر افتاد. در طول چند سال گذشته به عنوان مدیر روابط عمومی با فیلم ها و سریال های مختلفی همکاری کرده ام که از میان  آن ها می توان به سریال های تفنگ سر پر ، خوش رکاب، شیخ بهایی، او مثبت ، وارث ، آبی مثل دریا ، مختار نامه، حضرت یوسف ع ، آواز مه و فیلم های مزرعه پدری و رسم عاشق کشی اشاره کرد. ارتباط با این فیلم ها تجربه های ارزنده ای را برایم به همراه داشت. این فیلم هم در حقیقت حکم محک را برایم دارد و به نوعی امتحان پس دادن در مورد آموخته هایی است که طی این مدت در سر صحنه این فیلم ها و سریال ها کسب کرده ام.
چرا در اولین فیلم خود به سراغ کود کان رفتید ؟
دنیای کودکان  پاک و بی آلایش است. در روابط و مناسبات آن ها حساب گری های دنیای بزرگ تر ها وجود ندارد. موضوع اصلی فیلم هم کمک به دیگران است و چه  دنیایی بهتر از دنیای کودکان برای به تصویر کشیدن این مساله می تواند باشد ؟
دررابطه خود به عنوان کارگردان با بچه ها مشکلی نداشتید ؟
ویژگی های قصه طلب می کرد که داستان در یک محیط روستایی و کشاورزی اتفاق بیفتد. به دلیل مسائل تولیدی جهت سهولت در کار، یکی از روستاهایی که اقوامم در آن زندگی می کنند را برای کار انتخاب کردم.تصویر برداری این فیلم در مهر ماه و در روستاهای اطراف شهرستان ساوه انجام شد.روستا در این فصل خالی از سکنه بود.به همین دلیل دو شخصیت اصلی کودک از یک مدرسه در ساوه انتخاب شد که دو برادر به نام های داوود و فردین وکیلی بودند.برای سایر نقش ها نیز از مدرسه روستایی در همان حوالی که کلاس هایش برقرار بود استفاده کردیم.بچه هایی که با آن ها سرو کار داشتیم ، از هوش بالایی برخوردار بودند و به سادگی متوجه منظور ما می شدند.به همین دلیل کار با سرعت خوبی پیش رفت.

برای ساخت این فیلم تحقیق خاصی هم انجام دادید ؟
فیلم نامه این اثر طی یک سال نوشته شد وبارها با نظر دوستان مختلف بازنویسی شد. در نهایت طی سه سفر چند روزه به مناطقی که تصویر برداری در آن ها انجام می شد، از نزدیک با حال و هوای روستا آشنا شدم. البته به دلیل داشتن اقوامی در آن منطقه ، با کلیت کار آشنا بودم اما در همین سفرها بود که با جزئیات آشنا شدم و با توجه به زبان ترکی فیلم ، دیالوگ ها با لهجه محلی تطبیق داده شد.در چند جلسه نیز بخش هایی از فیلم نامه با بچه ها تمرین شد.
فیلم چه زمانی به نمایش در می آید ؟
در حال حاضر مشغول فراهم کردن مقدمات تدوین این فیلم هستم. اولین نمایش عمومی فیلم نیز در جشنواره فیلم کوتاه تهران در اواخر آبان ماه امسال خواهد بود.
راستی معنی قوش قابان چیست ؟
این ، نام مترسک در زبان ترکی است.

روزنامه همشهری

4 آبان 1383