اینکه اشخاص زیادی از تو عصبانی هستند و نمی توانند با تو مدارا کنند، نشان دهنده آن است که تو به چیزی مهم دست یافته ای (اُشو) - - - - - روزی که انسان بتواند به توهین هایی که به او می شود بخندد و لذت ببرد، روزی است که او به موفقیت دست یافته. جزیی از ابدیت شده و به دنیای جاودانگی وارد شده است (اُشو) - - - - -

خطا
  • ایراد در بارگذاری اطلاعات خوراک

پشت پرده حضور افراطیون در کلیپ خواننده زن عرب + عکس

جنایت های داعش این روزها افکار عمومی دنیا را به شدت تحت تاثیر قرار داده است. این گروه که ریشه های سلفی دارد، با کُشت و کشتاری که اخیرا در عراق به راه انداخته باعث شده تا تعدادی از فیلم سازان ایرانی به ساخت آثاری درخصوص این گروه ها علاقمند شده و در این زمینه اعلام آمادگی کنند. در چنین شرایطی یکی از کتاب هایی که اردیبهشت ماه به بازار نشر عرضه شده تصویری متفاوت از گروه های اینچنینی ارائه می کند.
به گزارش خبرنگار ما «رضا استادی» از روزنامه نگاران حوزه سینما و تلویزیون است که از میانه دهه هفتاد فعالیت در این عرصه را آغاز کرد. او در کنار این فعالیت و همچنین مدیریت روابط عمومی برخی فیلم ها و سریال ها همچون: «مختارنامه» و «کلاه پهلوی» در زمینه نگارش رمان نیز فعالیت دارد. «بدون تو غیرممکن بود» دومین کتاب وی است که پس از شش سال توقیف در دولت های گذشته، سرانجام امسال امکان انتشار یافت.
این کتاب که در نگاه اول اثری عامه پسند به نظر می رسد، در لایه های زیرین خود حاوی نکات جالب و خواندنی است. کتاب داستان زندگی یکی از دست اندرکاران سینمای ایران به نام «یحیی حاذق» را روایت می کند. شخصیتی که از تدوین برنامه ها و سریال های تلویزیونی به مرور سراغ کلیپ های زیرزمینی می رود و در جایی از داستان نیز به دلیل قرار گرفتن در فهرست سیاه تلویزیون، ممنوع الکار شده و مجبور به خروج غیرقانونی از کشور می شود. استادی به بهانه روایت زندگی این شخصیت کنایه های زیادی به جامعه سینمایی زده و برخی اتفاق های پشت صحنه این حرفه را مطرح کرده است. اما بخش جالب ماجرا جایی است که این کارگردان ایرانی که در زمان شروع داستان همراه همسر و فرزندانش در شهر تورنتوی کانادا زندگی می کند، به دعوت یک خواننده مشهورِ عرب، به دبی می رود تا کلیپ تصویری جدید او را کارگردانی کند. این خواننده زن یکی از چهره های مطرح موسیقی دنیای عرب است. چیزی در حد و اندازه نانسی عجرم که طرفداران ایرانی زیادی هم دارد!  نکته قابل تامل این است که کلیپی که قرار است اثری با محوریت معرفی دبی باشد و از لحنی عاشقانه برخوردار باشد، به واسطه حضور برخی عناصر وهابی در پشت صحنه ساخت آن به اثری فتنه انگیزانه تبدیل می شود.
در این کتاب شخصیتی به نام «بن عباس» وجود دارد که گرایش های مذهبی تُندروانه ای دارد. او صاحب املاکی گسترده در یکی از مهم ترین نقاط شهر دبی است. نمره پلاک اتوموبیل او سه رقمی است که نشان دهنده میزان ثروت بالای وی است. بن عباس به دلایل مختلف از ایرانی ها متنفر است و دست روزگار و ثروت فراوانی که کسب کرده، او را با گروه های سیاسی وهابی مستقر در عربستان مرتبط کرده است. بن عباس در مقاطع مختلف زندگی اش از ایرانی ها لطمه دیده و حالا در صدد جبران این زخم هاست و می خواهد با ساخت کلیپی موهن، از این مساله انتقام بگیرد. شرکای سیاسی او نیز به این مساله روی خوش نشان می دهند و در کنارش قرار می گیرند تا حلقه این انتقام از طریق یک اقدام فرهنگی تکمیل شود.
این رمان جذاب و خواندنی در 1020 صفحه و در دو جلد از سوی نشر البرز به بازار عرضه شده است. مقطع تاریخی وقوع حوادث و ماجراهای داستان هم در فاصله سال های 1382 تا 1390 است. کتاب بیش از 50 شخصیت اصلی دارد که در مقاطع مختلف در این داستان نقش آفرینی می کنند. یکی از این شخصیت ها دختری زیبا، مغرور و زیاده خواه به نام «حریر ساعدی» است. او در خانواده ای نابهنجار رشد کرده و چند سال قبل در دبی در یک دفتر خدماتی صدور ویزا و بلیت کار کرده است. حریر برای جبران عٌقده های فروخورده زندگی اش قصد دارد با مردی میانسال و متاهل ازدواج و برای اقامت و ادامه زندگی به دبی برگردد. درگیری حریر با اعضای خانواده اش و همچنین مواجهه با یحیی و نیز اتفاق هایی که در روابط وی با «بن عباس» رخ داده نیز شکل دهنده بخش دیگری از ماجراهای این کتاب است.
این کتاب از نظر تنوع جغرافیای داستانی، در میان رمان های فارسی کم نظیر است. بیش از چهل درصد قصه در شهر دبی اتفاق می افتد. خواننده در فصل های مختلف داستان با تصویری دقیق از مقاطع مختلف این شهر حاشیه خلیج فارس مواجه می شود. دبی در دهه 40 شمسی، دبی در سال های ابتدایی دهه هفتاد شمسی و دبی در سال های آغازین دهه هشتاد، بستر وقوع اتفاق ها و رویدادهای این داستان است.
این کتاب همچنین دارای یک سایت اختصاصی به نشانی: www.bedoonetogheyremomkenbood.ir است که با هدف ارتباط نویسنده با مخاطبان ایجاد گردیده است. از استادی پیش از این رمان «هیچ وقت نامزد نبودیم» منتشر شده است. 

سایت روزنامه نسیم صبا 

4 تیر 1393

کد امنیتی
تازه کردن