اینکه اشخاص زیادی از تو عصبانی هستند و نمی توانند با تو مدارا کنند، نشان دهنده آن است که تو به چیزی مهم دست یافته ای (اُشو) - - - - - روزی که انسان بتواند به توهین هایی که به او می شود بخندد و لذت ببرد، روزی است که او به موفقیت دست یافته. جزیی از ابدیت شده و به دنیای جاودانگی وارد شده است (اُشو) - - - - -

خطا
  • ایراد در بارگذاری اطلاعات خوراک

«بدون تو غیرممکن بود» رمانی که برای اقتباس سینمایی نوشته شده است!

سینماگران ایرانی جز در موارد معدود هیچگاه روی خوشی به اقتباس ادبی نشان نداده اند. بیگانه، شب های روشن، ساحره،مربای شیرین و تعدادی از آثار داریوش مهرجویی و بهروز افخمی از معدود آثار اقتباسی سینمای ایران است که مورد اقبال مخاطبان نیز واقع شده است اما فیلم سازان ایرانی کمتر ترجیح می دهند به سراغ اقتباس ادبی بروند و بیشتر تمایل دارند به همان ترتیب که آثار خود را کارگردانی می کنند، فیلم نامه را هم خودشان بنویسند و اگر فرصت و امکانی پیش آمد، علاوه بر تدوین و طراحی صحنه در فیلم های خود هم ایفای نقش کنند!
رمان «بدون تو غیرممکن بود» که این روزها از سوی «نشر البرز» به بازار عرضه شده، اثری است که به شدت رنگ و بوی اقتباس می دهد و یک فیلم نامه نویس باهوش می تواند آن را تبدیل به فیلم نامه ای جذاب و پُرمخاطب کند.
این رمان برای مخاطب عام نوشته شده و نویسنده ابایی از این مساله نداشته که در مصاحبه های خود تاکنون بر این مساله تاکید و اهمیت مخاطب عام را برای ادبیات ایران گوشزد کند. «رضا استادی» که در زمینه روزنامه نگاری چهره ای شناخته شده است و به تازگی از «نخستین جشن رسانه ها در حوزه سینما» جایزه اول رشته یادداشت سینمایی را دریافت کرده، در این کتاب که دومین تجربه رمان نویسی او محسوب می شود، داستانی عجیب و خاص را روایت می کند که به شدت رنگ و بویی سینمایی دارد. شخصیت اصلی این کتاب جوانی به نام «یحیی حاذق» است که به شغل تدوین گری اشتغال دارد. تدوینگران در سینما افراد مهم و موثری هستند که برخی از آنها همچون: «آرش معیریان» مسیر کارگردانی را هم در پیش گرفته اند.
داستان از جایی آغاز می شود که «یحیی حاذق» همراه همسر و فرزندانش در شهر تورنتوی کانادا ساکن است و زندگی خوب و خوشی دارد. او سال ها قبل به طور غیرقانونی از ایران خارج شده و حالا چهره ای موفق و شناخته شده درحرفه خود است. یحیی به دعوت یک خواننده مشهورِ عرب، به دبی می رود تا کلیپ تصویری جدید او را کارگردانی کند. مواجهه یحیی با این خواننده زن و دیگر شخصیت ها بخش مهمی از داستان را در برمی گیرد.
این کتاب شخصیت دیگری نیز دارد: دختری زیبا، مغرور و زیاده خواه به نام «حریر ساعدی» که در خانواده ای نابهنجار رشد کرده و چند سال قبل در دبی در یک دفتر خدماتی صدور ویزا و بلیت کار کرده است. حریر برای جبران عٌقده های فروخورده زندگی اش قصد دارد با مردی میانسال و متاهل ازدواج و برای اقامت و ادامه زندگی به دبی برگردد. درگیری حریر با اعضای خانواده اش و همچنین مواجهه با یحیی نیز شکل دهنده بخش دیگری از ماجراهای این کتاب است.
این اثر بیش از 50 شخصیت اصلی دارد که در مقاطع مختلف در این داستان نقش آفرینی می کنند. بخش عمده ای از کتاب بر اساس روابط و مناسبات میان دو شخصیت محوری داستان و دیگر شخصیت ها شکل می گیرد.
بد نیست بدانید «بدون تو غیرممکن بود» رمانی دوجلدی  و «عاشقانه ای اجتماعی» است که در 1020 صفحه از سوی «نشر البرز» منتشر شده است. مقطع تاریخی وقوع حوادث و ماجراهای داستان در فاصله سال های 1382 تا 1390 است و بسیاری از اتفاق های تاریخی این دوره در داستان مورد توجه قرار گرفته است. اگر علاقمند به مطالعه اثری جذاب و خوش خوان هستید، مطالعه این کتاب را از دست ندهید. اگر هم برای خرید این اثر تردید دارید، سری به صفحه اختصاصی این رمان در فضای مجازی و یا سایت اختصاصی آن به نشانی: www.bedoonetogheyremomkenbood.ir بزنید تا مطالب و نوشته های مخلتف درخصوص این کتاب را در آن مطالعه کنید.

دوهفته نامه سینماجهان

19 خرداد 1393

کد امنیتی
تازه کردن