اینکه اشخاص زیادی از تو عصبانی هستند و نمی توانند با تو مدارا کنند، نشان دهنده آن است که تو به چیزی مهم دست یافته ای (اُشو) - - - - - روزی که انسان بتواند به توهین هایی که به او می شود بخندد و لذت ببرد، روزی است که او به موفقیت دست یافته. جزیی از ابدیت شده و به دنیای جاودانگی وارد شده است (اُشو) - - - - -

خطا
  • ایراد در بارگذاری اطلاعات خوراک

"بدون تو غیر ممکن بود": یک کتاب نوستالژیک درباره موسیقی و سینمای دهه 80 سینمای ایران/ رضا استادی: «این یک کتاب "غیر نفتی" متعلق به بخش خصوصی است».

«رضا استادی» روزنامه نگار و کارشناس حوزه تلویزیون در نمایشگاه کتاب امسال با رمان اجتماعی ـ عاشقانه «بدون تو غیر ممکن بود» حضور دارد. کتابی دو جلدی و هزار صفحه ای که به گفته استادی اثری «غیر نفتی» و محصول بخش خصوصی است و در شش سال آخر فعالیت دولت دهم نیز توقیف بوده است.
کتابی نوستالوژیک درباره سینمای دهه 80 ایران
به گزارش "کافه سینما" استادی که از سال 1375 به عنوان روزنامه نگار و کارشناس حوزه سینما و تلویزیون فعالیت می کند، در توصیف حال و هوای این کتاب می گوید: «بدون تو غیرممکن بود عاشقانه ای اجتماعی است که نگاهی نوستالژیک به سینما و موسیقی دهه 80 دارد. داستان در فاصله سال های 1382 تا 1390 اتفاق می افتد. شخصیت مرد محوری داستان جوانی به نام «یحیی حاذق» است. او تدوین گری خوش ذوق است که در حرفه خود به مرور پیشرفت می کند و به مرور به ساخت کلیپ و فیلم کوتاه و مستند می پردازد و به واسطه ارتباط با شخصیت های مختلف، بخش هایی از مسائل سینمای ایران را روایت می کند. ساخت یک کلیپ برای خواننده ای عرب در دبی نیز ماجرای مهم دیگر داستان است که با جزئیات به آن پرداخته شده و اتفاق های عجیب و غریبی که در حین ساخت آن رخ می دهد، روایت می شود.بخشی از کتاب هم به روایت ساخت قسمت هایی از سریال مختارنامه می پردازد که در آن ماجراهایی جالب رخ می دهد».
استادی در ادامه افزود: «نکته جالب توجه این است که در زمان نگارش کتاب، خواننده هایی مانند: محسن چاوشی و محسن یگانه مجوز فعالیت رسمی نداشتند. در کتاب برخی از شعرهای معروف این خواننده ها همچون: «همیشه خسته از روزای برفی»، «به خدا همیشه از خدا می خوام» و «سرگرمی تو» مورد استفاده قرار گرفته و حالا کتاب در زمانی منتشر می شود که این خواننده ها مجاز شده اند. البته برخی مسائل نیز در زمان نگارش کتاب مجاز بود که حالا غیر مجاز شده و به همین دلیل در ویرایش نهایی کتاب که در فروردین ماه امسال و پس از دریافت مجوز انتشار از دولت یازدهم صورت گرفت، این موارد جزئی اصلاح شد».
سرگرمی مخاطبان، دغدغه ای جدی
استادی درخصوص محتوای این کتاب می گوید: «نوشتن آثاری که مخاطب عام بتواند به راحتی آن را بخواند و از مطالعه آن لذت ببرد، همیشه دغدغه اصلی من بوده است. این دغدغه در سال 1380با نگارش و انتشار رمان «هیچ وقت نامزد نبودیم» در نشر البرز محقق شد و تا سال 1384 این کتاب سه مرتبه منتشر شد اما با روی کار آمدن دولت نهم و دهم، وقفه ای در این مسیر ایجاد شد و در مسیر انتشار رمان هیچ وقت نامزد نبودیم توقف ایجاد شد و در سال 1386 نیز زمانی که رمان «بدون تو غیرممکن بود» را به وزارت ارشاد ارائه کردم، مجوز انتشار نگرفت تا اینکه در اسفند سال 1393 این رمان اجازه انتشار یافت. در شرایطی که بخشی از دستگاه فرهنگی دولت، مانع فعالیت من به عنوان نویسنده بود و برای شش سال مسیر حرکت و کسب درآمد مرا متوقف کرد؛ بخشی دیگر از دستگاه فرهنگی دولت ـ یعنی معاونت سینمایی ـ در اقدامی انسان دوستانه به من نیز مانند دیگر اعضای خانه سینما حواله برنج و مرغ می داد. فقط مشکل این بود که محل تحویل این اقلام خوراکی، در سوله ای واقع در کیلومتر 5 جاده مخصوص تهران ـ کرج بود که دسترسی به آن کمی سخت بود»!
شهرهای ایران، لوکیشن های بدون تو غیرممکن بود
استادی در ادامه با اشاره به علاقه خود به کتاب های «فردریک فورسایت» گفت: «هنگام نوشتن رمان هیچ وقت نامزد نبودیم تحت تاثیر مطالعه کتاب «برباد رفته» بودم و تلاش کردم فضایی مشابه آن اثر خلق کنم. در طول سال های گذشته نیز تمامی کتاب های فردریک فورسایت را مطالعه و تلاش کردم از نظر جذابیت و ریتم داستان، فضایی اینگونه در رمان جدیدم خلق کنم. رمان بودن تو غیر ممکن بود داستانی سرشار از جزئیات است که در پنج کشور ایران، امارات متحده عربی، کانادا، کنیا و عربستان سعودی روایت می شود. شیراز، ورامین، آبادان، جزیره کیش، مهران در استان ایلام، ، مهاباد در استان آذربایجان غربی، بانه در استان کردستان و شهری فرضی به نام «نازدشت» در حاشیه تهران مکان هایی است که این قصه هشت ساله در آن اتفاق می افتد. البته برای سهولت در مطالعه کتاب، هر یک از فصل های 22 گانه در یک شهر آغاز و در همان شهر تمام می شود و از این نظر داستان انسجام دارد».
«سینا روح» از گرافیست های خلاق و جوان در «گروه هنری کاربه» دو طرح متفاوت برای هر یک از مجلدهای کتاب بدون تو غیرممکن بود طراحی کرده است. این دو طرح حاوی دو قلب متفاوت است.
«رضا استادی» از سال 1375 تاکنون به عنوان روزنامه نگار سینمایی و تلویزیونی در رسانه های مختلف فعالیت دارد. او چند سالی نیز به عنوان مجری ـ کارشناس در تلویزیون و رادیو فعالیت داشته که مهم ترین برنامه وی، افشای دستمزدهای بازیگران سینمای ایران در برنامه «صبح بخیر ایران» شبکه یک سیما بود.

کافه سینما

5 اردیبهشت 1393

کد امنیتی
تازه کردن