اینکه اشخاص زیادی از تو عصبانی هستند و نمی توانند با تو مدارا کنند، نشان دهنده آن است که تو به چیزی مهم دست یافته ای (اُشو) - - - - - روزی که انسان بتواند به توهین هایی که به او می شود بخندد و لذت ببرد، روزی است که او به موفقیت دست یافته. جزیی از ابدیت شده و به دنیای جاودانگی وارد شده است (اُشو) - - - - -

خطا
  • ایراد در بارگذاری اطلاعات خوراک

زندگی ایرانیان مقیم دبی و تورنتو دستمایه خلق دومین رمان رضا استادی

دومین رمان رضا استادی با عنوان «بدون تو غیر ممکن بود» همزمان با ایام نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران از سوی نشر البرز منتشر می‌شود.
داستان بلند «بدون تو غیر ممکن بود» دومین رمان رضا استادی که امسال در نمایشگاه کتاب عرضه خواهد شد، در پنج کشور ایران، امارات متحده عربی، کانادا، کنیا و عربستان سعودی روایت می‌شود و تمرکز اصلی آن بر زندگی ایرانیان ساکن دبی و تورنتو است.
«بدون تو غیر ممکن بود» پس از «هیچ وقت نامزد نبودیم» که در پاییز سال 80 منتشر شد و تاکنون چهار بار تجدید چاپ شده، دومین اثر داستانی استادی محسوب می‌شود که به سبک و سیاق کتاب اولش، برای مخاطبان عام نوشته شده است.
این رمان که به تازگی و پس از شش سال انتظار موفق به کسب مجوز انتشار شده، داستان زندگی مردی 35 ساله به نام  «یحیی حاذق» را روایت می‌کند که به همراه همسر و فرزندانش در شهر تورنتوی کانادا زندگی می‌کند. یحیی سال‌ها قبل با ساخت ویدئو کلیپی برای تصنیف «عشق الهی» علیرضا عصار به شهرت رسیده و حالا سال‌هاست به عنوان مستندساز و سازنده کلیپ برای خوانندگان مطرح موسیقی دنیا فعالیت می‌کند. او به دعوت یک خواننده مشهور عرب به دبی می‌رود. حضور یحیی در دبی و قرار گرفتن در کنار این خواننده و نیز مواجهه با برخی از افرادی که در زندگی پُرماجرای گذشته او نقش داشته‌اند، اتفاق‌هایی را رقم می‌زند.
استادی در خصوص تنوع جغرافیایی این داستان به خبرنگار مهر گفت: «بدون تو غیر ممکن بود» داستانی سرشار از جزئیات است که در جغرافیاهای مختلفی رخ می‌دهد. بخشی از این تنوع به دلیل شغل شخصیت اصلی داستان و بخشی دیگر به اقتضای زندگی افراد در شهرهای مختلف است. حتی در برخی موارد برای روایت داستان، شهرهایی فرضی ساخته و قصه در این شهرها روایت شده است. «نازدشت» شهری حاشیه‌ای در اطراف تهران محل وقوع بخش‌های مهمی از داستان است. این شهر وجود خارجی ندارد اما در کتاب به عنوان یکی از شهرهای حاشیه‌ای و اطراف تهران مورد استفاده قرار گرفته است. شیراز، ورامین، آبادان، جزیره کیش، مهران در استان ایلام، مهاباد در استان آذربایجان غربی و بانه در استان کردستان نیز دیگر جغرافیاهای مورد استفاده در این رمان است. البته در هر شهر محله‌های مختلف آن مورد توجه قرار گرفته و داستان در آن روایت شده است.
استادی در ادامه افزود: بخش مهمی از داستان در شهر «دبی» و بخش‌های مختلف آن اتفاق می‌افتد. در این داستان زندگی چند ایرانی ساکن دبی و برخی شخصیت‌های بومی این کشور در چند مقطع مورد توجه قرار گرفته است. برای نگارش این بخش از کتاب تحقیقات مفصلی انجام دادم که شامل: تحقیقات میدانی، تحقیقات کتاب خانه‌ای، گفتگو با افراد ساکن دبی و ... بوده تا بخش‌های داستانی دور از واقعیت نباشد.
وی در ادامه با بیان این مطلب که بخش‌هایی از قصه نیز در شهرهای مدینه، مکه و نایروبی پایتخت کشور کنیا رخ می‌دهد، افزود: برای سهولت در مطالعه کتاب، فصل‌های مختلف بر اساس شهر تکفیک شده و هر فصل در یک شهر آغاز می‌شود و در همان شهر پایان می‌یابد.
رضا استادی از روزنامه نگاران حوزه فرهنگ و هنر است که در کنار فعالیت در این عرصه، مدیریت روابط عمومی آثاری تلویزیونی و سینمایی همچون مختارنامه، یوسف پیامبر، شوق پرواز، کلاه پهلوی، معمای شاه و همچنین ساخت فیلم کوتاه، اجرای برنامه تلویزیونی و... را به عهده داشته است. کتاب «بدون تو غیرممکن بود» از سوی نشر البرز در نمایشگاه کتاب امسال عرضه خواهد شد.

خبرگزاری مهر

30 فروردین 1393

کد امنیتی
تازه کردن