اینکه اشخاص زیادی از تو عصبانی هستند و نمی توانند با تو مدارا کنند، نشان دهنده آن است که تو به چیزی مهم دست یافته ای (اُشو) - - - - - روزی که انسان بتواند به توهین هایی که به او می شود بخندد و لذت ببرد، روزی است که او به موفقیت دست یافته. جزیی از ابدیت شده و به دنیای جاودانگی وارد شده است (اُشو) - - - - -

خطا
  • ایراد در بارگذاری اطلاعات خوراک

نگاهي به رمان «هيچ وقت نامزد نبوديم»
هيچ وقت اين گونه نبوديم

داستان اين رمان اجتماعي ــ سياسي سرگرم‌كننده در حدفاصل سال‌هاي 1356 تا 1372 در تهران و پاريس اتفاق مي‌افتد. راوي داستان، روزنامه‌نگاري به نام ستاره ميرافشار است. ستاره همسر مردي به نام نصرت ادهمي است. ادهمي در مدت كوتاهي، به رغم سن بسيار كمي كه دارد، توانسته است با توسل به شيوه‌ها و ترفندهاي گوناگون، صاحب يكي از بزرگ‌ترين مؤسسات مطبوعاتي كشور شود و در معاملات كلان اقتصادي حضور پيدا كند و روابط خوبي با بدنه قدرت ايجاد كند.
ادهمي در مقطعي از داستان به دليل مساله‌اي مشكوك تصميم مي‌گيرد اموال خود را به صورت غيرقانوني از كشور خارج كند، اما رقبا و دشمنان او با ايجاد موانعي او را به زندان مي‌اندازند. ادهمي در نهايت، موفق به فريب دادگاه و خارج شدن از كشور مي‌شود و با ورود به شهر پاريس، منتظر است تا با به ثمر رسيدن اقدامات دوستانش در ايران و قلع و قمع شدن مخالفانش، دوباره به كشور بازگردد، اما دوستان او نيز با پيوستن به دشمنان هر روز، وضعيت بدتري براي او ايجاد مي‌كنند.
در همين زمان، ستاره تصميم مي‌گيرد خاطرات خود را از زندگي با نصرت بنويسد. او روايت خاطرات خود را از سال 1356 و زمان قبولي در دانشگاه آغاز مي‌كند. ستاره به دليل ويژگي‌هاي ظاهري و خانوادگي، خواستگاران فراواني دارد كه مجموعه‌اي از مردان فعال در عرصه اقتصاد و سياست هستند، اما در نهايت با روزنامه‌نگاري به نام مسعود معين ازدواج مي‌كند و همين مساله باعث ورود وي به عرصه مطبوعات مي‌شود. اما مدتي بعد با مرگ مشكوك همسرش، با جواني به نام نصرت ادهمي آشنا مي‌شود كه در ابتداي داستان، عكاس روزنامه است، اما در طول داستان به صورت قارچ‌گونه، رشد مي‌كند و در مدت كوتاهي تبديل به يكي از چهره‌هاي شناخته شده مطبوعاتي و در عين حال يكي از چهره‌هاي اقتصادي كشور مي‌شود.
ستاره در روايت زندگي خود و نصرت، به ماجراهاي متعدد عاشقانه خود و همسرش اشاره مي‌كند. از نقش مؤثر و پنهان او در برخي رويدادهاي سياسي همچون «قبولي قطعنامه و سقوط قيمت دلار» و «استعفاي سيدمحمد خاتمي از وزارت ارشاد» و... نام مي‌برد و بلندپروازي‌هاي اين جوان جوياي نام در مقاطع مختلف اين دوره تاريخي و پرحادثه را توصيف مي‌كند.
اين رمان پرحادثه، در 7 فصل تنظيم شده است كه 6 فصل اول در تهران و فصل آخر در پاريس اتفاق مي‌افتد. داستان با نثري ساده و روان، توسط ستاره روايت مي‌شود و ستاره در خلال روايت عاشقانه زندگي خود و نصرت، به وقايع مهم سياسي ــ اجتماعي اين دوره نيز اشاراتي مي‌كند.
اين كتاب نوشته رضا استادي، منتقد و نويسنده سينمايي است كه از سوي نشر البرز در شمارگان 2000 نسخه به بازار عرضه شده است.

منتشر شده در: روزنامه جوان

2 ارديبهشت 1381

کد امنیتی
تازه کردن

 

درباره رمان هيچ وقت نامزد نبوديم
ــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ

تعداد صفحات: 700 صفحه
نوبت های چاپ: چاپ اول: پاییز1380 ـ چاپ دوم: 1383 ـ چاپ سوم: تابستان 1385 ـ چاپ چهارم: پاییز1391
تلفن های مرکز فروش و پخش: 88405182 ـ 88417446 ـ 26411009

 
«
هيچ وقت نامزد نبوديم» اولین رمان رضا استادی است. ماجراهاي این كتاب در فاصله سال هاي آغازين دهه 60 و 70 هجری رخ مي‌دهد. دهه شصت در سال های اخیر در آثار هنری فراوانی مورد توجه قرار گرفته اما نویسنده این کتاب حدود ۱2 سال قبل روایت متفاوتی از این دهه ـ که یکی از پُرحادثه ترین مقاطع تاریخی کشور است ـ ارائه کرده است.
این رمان قصه زندگی دختری به نام «ستاره مير افشار» است. او تنها دختر خانواده‌اي اصيل است که بعد از فوت پدر و مادرش، با برادرش «كاوه» و همسر او «فاطمه» زندگي مي‌كند. ستاره دانشجوي رشته مترجمي زبان فرانسه است. او طي ماجرايي با روزنامه‌نگاري به نام مسعود آشنا مي‌شود. مسعود روزنامه‌نگاري بين المللي است كه سالها در خارج از ايران زندگي كرده است و حالا مدتي است به ايران بازگشته است. این آشنايي به ازدواج ختم مي‌شود و  به واسطه مسعود ستاره هم وارد فعاليت‌هاي مطبوعاتي مي‌شود. آنها زندگي آرامي دارند اما ورود پسري به نام نصرت به زندگي ستاره، ماجراهايي را براي او به وجود مي‌آورد. نصرت که در همان روزنامه کار می کند، به خيال اينكه ستاره زني مجرد است از او خواستگاري مي‌كند اما نمي‌داند همسر ستاره در روزنامه مسووليتي مهم دارد. نصرت از اين ماجرا سرخورده مي‌شود؛ اما راه حلي كه براي نجات از اين سرخوردگي در پيش مي‌گيرد، باعث مي‌شود تا بار ديگر سرنوشت او و ستاره به هم گره بخورد و داستان اين كتاب هفتصد صفحه‌اي را شكل دهد.
خواندن این کتاب براي پدران و مادران امروز كه در آن دوران زندگي كرده‌اند، تصويري خواندني و خاطره انگيز از آن دوران ارائه مي‌دهد و براي نسلي كه در آن سالها حضور نداشته‌اند و يا به دليل سن و سال اندک خود آن دوران را به صورت دقيق به خاطر ندارند، روايتي جذاب و خواندني از زندگي يك دختر فعال و پويا و نيز حوادثی را روايت مي‌كند كه در زندگی او رخ داده است.


نحوه نگارش رمان
طرح اوليه رمان بر اساس يكي از خاطرات منتشر شده در ماهنامه نيستان در سال 75 نوشته شد. تا آن زمان چند داستان نوشته بودم و به نشریات مختلف ارائه کرده بودم اما همه این داستان ها رد شده بود. به همین دلیل تصمیم گرفتم این طرح داستانی را به رمان تبديل كنم تا شاید این داستان امکان انتشار پیدا کند. در آن مقطع خیلی از موفقيت كتاب بامداد خمار متاثر بودم و دوست داشتم کاری بنویسم که در آن حد و اندازه مطرح شود.
به همین دلیل از سال 76 به طور جدی فيش برداري و تحقيقات مربوط به کار را آغاز کردم. این مرحله از کار تا پاييز سال 78 ادامه داشت و در اين مقطع دست نوشته اوليه كتاب آماده شد.
یکی از مسائلی که انگیزه فراوانی برای جمع و جور کردن فیش ها در من ایجاد کرد، صحبت کوتاهی بود که با « عباس علمی» ناشر کتاب « هیچ وقت نامزد نبودیم» در حاشیه جشن اهدای جایزه به بیست کتاب برتر ادبیات داستانی داشتم. در این مراسم که سال 78 برگزار شد، به آقای علمی گفتم: کتابی دارم و دوست دارم شما آن را منتشر کنید. آیا امکانش هست؟
او گفت: ابتدا باید کتاب را بخوانم و بعد جواب بدهم
گفتم: شما کتاب اول نویسنده را چاپ می کنید؟
گفت: کتاب بامداد خمار هم اولین کتاب نویسنده اش بود و بعد از مطالعه آن حاضر به انتشار آن شدیم.
بعد از مطالعه چند نفر از اطرافيان و دوستان جهت مطالعه به انتشارات البرز دادم. دست نوشته اوليه حدود 450 صفحه بود كه بعد از موافقت ناشر جهت چاپ و عقد قرار داد، در فاصله فروردين 79 تا مرداد 79 متن مذكور بازنويسي و حجم آن دو برابر شد. اسفند 79 بعد از طراحي جلد كتاب به ارشاد داده شد كه ابتدا مردود و سپس انتشار آن به شرط اجراي اصلاحات عملي شد كه اين مرحله تا شهريور سال 80 با اجراي بيش از 70 مورد اصلاحيه كتاب مجوز چاپ گرفت.