اینکه اشخاص زیادی از تو عصبانی هستند و نمی توانند با تو مدارا کنند، نشان دهنده آن است که تو به چیزی مهم دست یافته ای (اُشو) - - - - - روزی که انسان بتواند به توهین هایی که به او می شود بخندد و لذت ببرد، روزی است که او به موفقیت دست یافته. جزیی از ابدیت شده و به دنیای جاودانگی وارد شده است (اُشو) - - - - -

خطا
  • ایراد در بارگذاری اطلاعات خوراک

یادداشت یکی از خوانندگان مجله خانواده سبز درباره کتاب

«بدون تو غیرممکن بود»، داستانی که شما را از کار و زندگی می اندازد

مطالعه خبر انتشار کتاب «بدون تو غیرممکن بود» در شماره 410 مجله خانواده سبز  خرداد ماه، مرا مصمم به تهیه این کتاب کرد. کتابی که نسخه مفصل داستان دنباله دار «ویرانی» است. یعنی همان داستانی که در زمان انتشار آن در مجله خانواده سبز در سال های 1385 تا 1386؛ مرا هم مانند بسیاری از مخاطبان مجله شیفته خود کرده بود. داستانی با دیالوگ های خوب و روان، شخصیت پردازی دقیق و فضاسازی ملموس که باعث می شد در هنگام خواندن اثر احساس کنم در دل ماجراها و حوادث داستانی هستم. 

در معرفی مجله خانواده سبز نوشته شده بود: «خوانندگان محترمی که عاشق رمان هستید، اگر مطالعه این کتاب را آغاز کنید، به این راحتی ها از آن دل نمی کنید و از خودتان جدا نمی کنید». من هم که عاشق مطالعه و رمان هستم برای خرید این کتاب با شماره های اعلام شده تماس گرفتم اما وقتی شنیدم قیمت این کتاب 47 هزار تومان است، برق از سرم پرید! اما وقتی متوجه شدم این رقم بابت خرید یک کتاب 1020 صفحه ای پرداخت می شود، با چند عمل ساده ریاضی متوجه شدم بابت هر صفحه از این کتاب رقمی حدود 46 تومان پرداخت خواهم کرد! با خودم فکر کردم در این دوره و زمانه که رفتن به یک مغازه خواربار فروشی حداقل 50 هزار تومان خرج روی دست آدم می گذارد، واقعا پرداختن چنین مبلغی برای یک کتاب قطور چندان زیاد نیست و اگر در نظر بگیریم که نویسنده بیش از هفت سال زمان صرف نگارش و آماده سازی این کتاب کرده، حتما رقم اندکی نیز هست.

 

با این مقدمه دل به دریا زدم و کتاب گران قیمت این نویسنده جوان و خوش ذوق را خریدم. «در یک لحظه اتفاق می افته، یک عمر ادامه پیدا می کنه. بهش می گن عشق!» این شعار کتاب بود و جالب اینکه در عمل نیز به عنوان مخاطب، با مطالعه چند صفحه اول کتاب، من هم اسیر کتاب شدم و تا پایان مطالعه آن خواب راحت از چشمانم ربوده شد و عملا برای مدت یک هفته وضعیتی اضطراری در خانه و کاشانه ما حاکم بود و خانواده از نعمت خوردن غذا در سر ساعت و منظم بودن خانه محروم شدند تا اینکه من در حرکتی ضربتی، جلد دوم کتاب را طی دو روز و دو شب به پایان رساندم و آسوده خاطر شدم. حالا هم کتاب دست به دست میان دوست و فامیل می چرخد تا آنها نیز لذت مطالعه یک کتاب خود را بچشند. البته برخی هم بعد از مطالعه چند فصل اول کتاب، شیفته نثر و داستان پردازی نویسنده شده و ترجیح داده اند کتاب را خودشان تهیه کنند تا کتاب خودشان را مطالعه کنند، نه کتاب عاریه ای من را!

برای من که همچنان مطالعه یکی از علاقه های جدی ام در زندگی بوده و هست، کتاب بدون تو... یکی از کامل ترین کتاب های فارسی بود که در مدت زندگی ام خوانده ام. نویسنده در این کتاب تلاش نکرده تا در ابتدا با یک اتفاق عجیب و غیرقابل باور مخاطبش را شوکه کند بلکه با یک اتفاق ساده کار را آغاز کرده و این اتفاق ساده را آنقدر خوب پرداخت کرده که مخاطب خود را در جای شخصیت اصلی داستان قرار داده و سپس ناگهان داستان وارد یک مرحله پیچیده شده است، مرحله ای که دیگر داستان قلابش را به سمت مخاطب پرتاب کرده و دیگر مخاطب نمی تواند به سادگی از داستان دل بکند. 

داستان نسبت به آنچه سال ها قبل در مجله خانواده سبز خواندم بسیار کامل تر و قوام یافته تر بود. حوادث زیادی به داستان اضافه شده که دوست ندارم با بیان آن لذت مطالعه آن را برای مخاطبانش کم کنم. آنچه گفتنی است این است که اگر شما هم جزو آدم هایی هستید که بابت هر چیزی پول نمی دهید و مطابق آن ضرب المثل انگلیسی «هنوز آنقدر ثروتمند نشده اید که بابت خرید محصولات بی کیفیت پول بدهید»، خرید این رمان را در برنامه خودتان قرار دهید چرا که قرار است با پرداخت یک 47 هزار تومانی ناقابل،لذت خواندن کتابی به یادماندنی را تجربه کنید. 

نیکرو ـ شیراز 

 

تلفن های مرکز پخش این کتاب بدین شرح است: 88405182 ـ 26411009. تماس بگیرید تا کتاب برای شما ارسال شود.

 

 

 

 

درباره رمان بدون تو غیرممکن بود
ــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ

تعداد صفحات: 1020صفحه
نوبت های چاپ: چاپ اول: اردیبهشت 1393
تلفن های مرکز فروش و پخش: 88405182 ـ 88417446 ـ 66562825-66562831

 
«بدون تو غیر ممکن بود» داستانی جذاب و مهیج است که به شیوه ای ساده و قابل فهم نوشته شده است.
داستان در فاصله سال های 1382 تا 1390 رخ می دهد. این قصه از یک کافی شاپ در خیابان گاندی تهران آغاز و به هتل های دبی می رسد و سپس تا شهر تورنتوی کانادا ادامه می یابد. شیراز، ورامین، آبادان، جزیره کیش، شهر مهران در استان ایلام،شهر مهاباد در استان آذربایجان غربی و بانه در استان کردستان مکان هایی است که داستان در آن رخ می دهد. شهر «نایروبی» در کشور افریقایی کنیا، مکه و مدینه و شهر تورنتوی کانادا هم دیگر مکان هایی است که قصه در آن روایت می شود. بخش مهمی از داستان هم در شهر «دبی» و محله های مختلف آن رخ می دهد.
داستان از جایی آغاز می شود که دختری زیبا، مغرور و زیاده خواه که در خانواده ای نابهنجار رشد کرده، در آستانه ازدواج با مردی متاهل و میانسال، ماموریت می یابد از طرف دختری جوان از پسری خواستگاری کند. این پسر در شرایطی قرار دارد که مادر و خواهرش نیز به دنبال یافتن همسری مناسب برای او و معرفی دخترانی مناسب به او هستند. پسر خود نیز به دختری علاقمند شده و قصد ازدواج با او را دارد. در چنین شرایطی آشنایی دختر مغرور با این پسر جوان باعث می شود هر دو آنها در تصمیم خود تجدید نظر کرده و تصمیمی عجیب و جوانانه برای ازدواج بگیرند. آنها معتقدند: «عشق چیزیه که در یک لحظه اتفاق می افته و یک عمر ادامه پیدا می کنه».
شخصیت دیگر این کتاب مردی 35 ساله به نام  یحیی حاذق است. او به همراه همسر و فرزندانش در شهر تورنتوی کانادا زندگی می کنند. یحیی سال ها قبل به صورت غیر قانونی از ایران خارج شده و در زمانی که داستان روایت می شود، سال هاست به عنوان یک مستند ساز و سازنده کلیپ برای خوانندگان مطرح موسیقی دنیا فعالیت می کند.
یحیی برای ساخت ویدئو کلیپ جدید یک خواننده زن مشهور عرب به دبی می رود. حضور او در دبی و قرار گرفتن در کنار این خواننده و مواجهه با برخی از افرادی که در زندگی پُرماجرای گذشته وی نقش داشته اند؛
شرایطی را فراهم می آورد تا هم میزان وفاداری یحیی نسبت به کشوری که سال ها قبل آن را ترک کرده سنجیده شود و هم میزان پای بندی او به همسرش مشخص شود. همسری که سال هاست با مشکلات مختلف زندگی او دست و پنجه نرم کرده و با شرایط خاص زندگی او کنار آمده است.
نویسنده در بخش های مختلف کتاب به ترسیم یک خانواده نابهنجار و تاثیر آن بر زندگی فرزندان این خانواده و دیگر افراد می پردازد. توجه به مسائل اجتماعی ویژگی مهم این داستان است. در این کتاب هم مانند اثر قبلی نویسنده ـ هیچ وقت نامزد نبودیم ـ برخی وقایع مهم و مرتبط با داستان مورد اشاره قرار گرفته است. مزاحمت تلفنی پیش از فراگیر شدن کالر آی دی ها، بازنمایی برخی مسائل نوستالوژیک دهه هشتاد همچون: وبلاگ نویسی، ترانه های خاطره انگیز مانند محسن چاوشی و محسن یگانه، وام ازدواج دکتر احمدی نژاد، زلزله بم، مهاجرت ایرانی ها به خارج از کشور و... تنها توصیف کوتاهی از این کتاب است.