اینکه اشخاص زیادی از تو عصبانی هستند و نمی توانند با تو مدارا کنند، نشان دهنده آن است که تو به چیزی مهم دست یافته ای (اُشو) - - - - - روزی که انسان بتواند به توهین هایی که به او می شود بخندد و لذت ببرد، روزی است که او به موفقیت دست یافته. جزیی از ابدیت شده و به دنیای جاودانگی وارد شده است (اُشو) - - - - -

خطا
  • ایراد در بارگذاری اطلاعات خوراک

پشت پرده حضور افراطیون در کلیپ خواننده زن عرب + عکس

جنایت های داعش این روزها افکار عمومی دنیا را به شدت تحت تاثیر قرار داده است. این گروه که ریشه های سلفی دارد، با کُشت و کشتاری که اخیرا در عراق به راه انداخته باعث شده تا تعدادی از فیلم سازان ایرانی به ساخت آثاری درخصوص این گروه ها علاقمند شده و در این زمینه اعلام آمادگی کنند. در چنین شرایطی یکی از کتاب هایی که اردیبهشت ماه به بازار نشر عرضه شده تصویری متفاوت از گروه های اینچنینی ارائه می کند.
به گزارش خبرنگار ما «رضا استادی» از روزنامه نگاران حوزه سینما و تلویزیون است که از میانه دهه هفتاد فعالیت در این عرصه را آغاز کرد. او در کنار این فعالیت و همچنین مدیریت روابط عمومی برخی فیلم ها و سریال ها همچون: «مختارنامه» و «کلاه پهلوی» در زمینه نگارش رمان نیز فعالیت دارد. «بدون تو غیرممکن بود» دومین کتاب وی است که پس از شش سال توقیف در دولت های گذشته، سرانجام امسال امکان انتشار یافت.
این کتاب که در نگاه اول اثری عامه پسند به نظر می رسد، در لایه های زیرین خود حاوی نکات جالب و خواندنی است. کتاب داستان زندگی یکی از دست اندرکاران سینمای ایران به نام «یحیی حاذق» را روایت می کند. شخصیتی که از تدوین برنامه ها و سریال های تلویزیونی به مرور سراغ کلیپ های زیرزمینی می رود و در جایی از داستان نیز به دلیل قرار گرفتن در فهرست سیاه تلویزیون، ممنوع الکار شده و مجبور به خروج غیرقانونی از کشور می شود. استادی به بهانه روایت زندگی این شخصیت کنایه های زیادی به جامعه سینمایی زده و برخی اتفاق های پشت صحنه این حرفه را مطرح کرده است. اما بخش جالب ماجرا جایی است که این کارگردان ایرانی که در زمان شروع داستان همراه همسر و فرزندانش در شهر تورنتوی کانادا زندگی می کند، به دعوت یک خواننده مشهورِ عرب، به دبی می رود تا کلیپ تصویری جدید او را کارگردانی کند. این خواننده زن یکی از چهره های مطرح موسیقی دنیای عرب است. چیزی در حد و اندازه نانسی عجرم که طرفداران ایرانی زیادی هم دارد!  نکته قابل تامل این است که کلیپی که قرار است اثری با محوریت معرفی دبی باشد و از لحنی عاشقانه برخوردار باشد، به واسطه حضور برخی عناصر وهابی در پشت صحنه ساخت آن به اثری فتنه انگیزانه تبدیل می شود.
در این کتاب شخصیتی به نام «بن عباس» وجود دارد که گرایش های مذهبی تُندروانه ای دارد. او صاحب املاکی گسترده در یکی از مهم ترین نقاط شهر دبی است. نمره پلاک اتوموبیل او سه رقمی است که نشان دهنده میزان ثروت بالای وی است. بن عباس به دلایل مختلف از ایرانی ها متنفر است و دست روزگار و ثروت فراوانی که کسب کرده، او را با گروه های سیاسی وهابی مستقر در عربستان مرتبط کرده است. بن عباس در مقاطع مختلف زندگی اش از ایرانی ها لطمه دیده و حالا در صدد جبران این زخم هاست و می خواهد با ساخت کلیپی موهن، از این مساله انتقام بگیرد. شرکای سیاسی او نیز به این مساله روی خوش نشان می دهند و در کنارش قرار می گیرند تا حلقه این انتقام از طریق یک اقدام فرهنگی تکمیل شود.
این رمان جذاب و خواندنی در 1020 صفحه و در دو جلد از سوی نشر البرز به بازار عرضه شده است. مقطع تاریخی وقوع حوادث و ماجراهای داستان هم در فاصله سال های 1382 تا 1390 است. کتاب بیش از 50 شخصیت اصلی دارد که در مقاطع مختلف در این داستان نقش آفرینی می کنند. یکی از این شخصیت ها دختری زیبا، مغرور و زیاده خواه به نام «حریر ساعدی» است. او در خانواده ای نابهنجار رشد کرده و چند سال قبل در دبی در یک دفتر خدماتی صدور ویزا و بلیت کار کرده است. حریر برای جبران عٌقده های فروخورده زندگی اش قصد دارد با مردی میانسال و متاهل ازدواج و برای اقامت و ادامه زندگی به دبی برگردد. درگیری حریر با اعضای خانواده اش و همچنین مواجهه با یحیی و نیز اتفاق هایی که در روابط وی با «بن عباس» رخ داده نیز شکل دهنده بخش دیگری از ماجراهای این کتاب است.
این کتاب از نظر تنوع جغرافیای داستانی، در میان رمان های فارسی کم نظیر است. بیش از چهل درصد قصه در شهر دبی اتفاق می افتد. خواننده در فصل های مختلف داستان با تصویری دقیق از مقاطع مختلف این شهر حاشیه خلیج فارس مواجه می شود. دبی در دهه 40 شمسی، دبی در سال های ابتدایی دهه هفتاد شمسی و دبی در سال های آغازین دهه هشتاد، بستر وقوع اتفاق ها و رویدادهای این داستان است.
این کتاب همچنین دارای یک سایت اختصاصی به نشانی: www.bedoonetogheyremomkenbood.ir است که با هدف ارتباط نویسنده با مخاطبان ایجاد گردیده است. از استادی پیش از این رمان «هیچ وقت نامزد نبودیم» منتشر شده است. 

سایت روزنامه نسیم صبا 

4 تیر 1393

 

درباره رمان بدون تو غیرممکن بود
ــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ

تعداد صفحات: 1020صفحه
نوبت های چاپ: چاپ اول: اردیبهشت 1393
تلفن های مرکز فروش و پخش: 88405182 ـ 88417446 ـ 66562825-66562831

 
«بدون تو غیر ممکن بود» داستانی جذاب و مهیج است که به شیوه ای ساده و قابل فهم نوشته شده است.
داستان در فاصله سال های 1382 تا 1390 رخ می دهد. این قصه از یک کافی شاپ در خیابان گاندی تهران آغاز و به هتل های دبی می رسد و سپس تا شهر تورنتوی کانادا ادامه می یابد. شیراز، ورامین، آبادان، جزیره کیش، شهر مهران در استان ایلام،شهر مهاباد در استان آذربایجان غربی و بانه در استان کردستان مکان هایی است که داستان در آن رخ می دهد. شهر «نایروبی» در کشور افریقایی کنیا، مکه و مدینه و شهر تورنتوی کانادا هم دیگر مکان هایی است که قصه در آن روایت می شود. بخش مهمی از داستان هم در شهر «دبی» و محله های مختلف آن رخ می دهد.
داستان از جایی آغاز می شود که دختری زیبا، مغرور و زیاده خواه که در خانواده ای نابهنجار رشد کرده، در آستانه ازدواج با مردی متاهل و میانسال، ماموریت می یابد از طرف دختری جوان از پسری خواستگاری کند. این پسر در شرایطی قرار دارد که مادر و خواهرش نیز به دنبال یافتن همسری مناسب برای او و معرفی دخترانی مناسب به او هستند. پسر خود نیز به دختری علاقمند شده و قصد ازدواج با او را دارد. در چنین شرایطی آشنایی دختر مغرور با این پسر جوان باعث می شود هر دو آنها در تصمیم خود تجدید نظر کرده و تصمیمی عجیب و جوانانه برای ازدواج بگیرند. آنها معتقدند: «عشق چیزیه که در یک لحظه اتفاق می افته و یک عمر ادامه پیدا می کنه».
شخصیت دیگر این کتاب مردی 35 ساله به نام  یحیی حاذق است. او به همراه همسر و فرزندانش در شهر تورنتوی کانادا زندگی می کنند. یحیی سال ها قبل به صورت غیر قانونی از ایران خارج شده و در زمانی که داستان روایت می شود، سال هاست به عنوان یک مستند ساز و سازنده کلیپ برای خوانندگان مطرح موسیقی دنیا فعالیت می کند.
یحیی برای ساخت ویدئو کلیپ جدید یک خواننده زن مشهور عرب به دبی می رود. حضور او در دبی و قرار گرفتن در کنار این خواننده و مواجهه با برخی از افرادی که در زندگی پُرماجرای گذشته وی نقش داشته اند؛
شرایطی را فراهم می آورد تا هم میزان وفاداری یحیی نسبت به کشوری که سال ها قبل آن را ترک کرده سنجیده شود و هم میزان پای بندی او به همسرش مشخص شود. همسری که سال هاست با مشکلات مختلف زندگی او دست و پنجه نرم کرده و با شرایط خاص زندگی او کنار آمده است.
نویسنده در بخش های مختلف کتاب به ترسیم یک خانواده نابهنجار و تاثیر آن بر زندگی فرزندان این خانواده و دیگر افراد می پردازد. توجه به مسائل اجتماعی ویژگی مهم این داستان است. در این کتاب هم مانند اثر قبلی نویسنده ـ هیچ وقت نامزد نبودیم ـ برخی وقایع مهم و مرتبط با داستان مورد اشاره قرار گرفته است. مزاحمت تلفنی پیش از فراگیر شدن کالر آی دی ها، بازنمایی برخی مسائل نوستالوژیک دهه هشتاد همچون: وبلاگ نویسی، ترانه های خاطره انگیز مانند محسن چاوشی و محسن یگانه، وام ازدواج دکتر احمدی نژاد، زلزله بم، مهاجرت ایرانی ها به خارج از کشور و... تنها توصیف کوتاهی از این کتاب است.