اینکه اشخاص زیادی از تو عصبانی هستند و نمی توانند با تو مدارا کنند، نشان دهنده آن است که تو به چیزی مهم دست یافته ای (اُشو) - - - - - روزی که انسان بتواند به توهین هایی که به او می شود بخندد و لذت ببرد، روزی است که او به موفقیت دست یافته. جزیی از ابدیت شده و به دنیای جاودانگی وارد شده است (اُشو) - - - - -

خطا
  • ایراد در بارگذاری اطلاعات خوراک

پیشنهاد کتاب؛ «بدون تو غیرممکن بود»
از خلیج فارس تا دبی، در رمانی برای مخاطبان عام

 

در میان گونه های مختلف ادبیات داستانی «رمان» یکی از پُرطرفدارترین نوشته هایی است که به دلیل ویژگی های ذاتی اش می تواند نظر طیف وسیعی از مخاطبان را جلب کند اما در سال های اخیر نویسندگان رمان یا به دام سطحی نگری و روایت داستان های تکراری و کم ارزش افتاده اند و یا چنان به دام نخبه گرایی دچار شده اند که به زحمت چاپ اول شان به پایان رسیده است. این روزها در نمایشگاه بین المللی کتاب تهران رمانی عرضه شده که ضمن رعایت استانداردهای یک اثر ادبی جذاب، به لحاظ متن و نگارش نیز به شیوه ای نگاشته شده که می تواند نظر طیف وسیعی از خوانندگان رمان های فارسی را جلب کند. نام این رمان «بدون تو غیرممکن بود» است که از سوی نشر البرز به بازار عرضه شده است. «رضا استادی» نویسنده این کتاب از روزنامه نگاران و کارشناسان شناخته شده حوزه فرهنگ، هنر و بخصوص سینما و تلویزیون است. پیش از این نیز رمان «هیچ وقت نامزد نبودیم» با موضوع تاریخ معاصر پس از انقلاب از این نویسنده منتشر شده که هم اکنون چاپ چهارم آن در دسترس علاقمندان است و در این مدت با استقبال خوب مخاطبان مواجه شده است. داستان کتاب جدید او در فاصله سال های 1382 تا 1390 رخ می دهد. ماجرا از زمانی آغاز می شود که مردی 35 ساله به نام  یحیی حاذق که همراه همسر و فرزندانش در شهر تورنتوی کانادا زندگی می کند، به دعوت یک خواننده مشهور عرب به دبی می رود تا کلیپ جدید او را بسازد. حضور یحیی در دبی، قرار گرفتن در کنار این خواننده و مواجهه با برخی از افرادی که در زندگی پُرماجرای گذشته وی نقش داشته اند، اتفاق هایی را رقم می زند.
استادی که در طول 10 سال گذشته در پروژه های تلویزیونی مانند: یوسف پیامبر، مختارنامه، شوق پرواز، کلاه پهلوی و... به عنوان مدیر روابط عمومی دوشادوش سازندگان این آثار حضور داشته، با یادگیری رمز و راز دقیق جذب مخاطب، ضمن روایت داستانی جذاب اشاره های فراوانی هم به مسائل فرهنگی داشته است. تحلیل و ریزبینی او درخصوص شیخ نشین دبی که در این سال ها حسابی برای کسب هویت فرهنگی دست و پا زده و حتی به دنبال جعل عنوان خلیج فارس نیز بوده، یکی از بخش های جذاب کتاب است که رنگ و بوی ایرانی شدیدی دارد. این کتاب در 1020 صفحه و در دو جلد در غرفه نشر البرز واقع در راهروی 20 غرفه 29 نمایشگاه کتاب عرضه شده است. 

روزنامه جوان 

14 اردیبهشت 1393

 

درباره رمان بدون تو غیرممکن بود
ــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ

تعداد صفحات: 1020صفحه
نوبت های چاپ: چاپ اول: اردیبهشت 1393
تلفن های مرکز فروش و پخش: 88405182 ـ 88417446 ـ 66562825-66562831

 
«بدون تو غیر ممکن بود» داستانی جذاب و مهیج است که به شیوه ای ساده و قابل فهم نوشته شده است.
داستان در فاصله سال های 1382 تا 1390 رخ می دهد. این قصه از یک کافی شاپ در خیابان گاندی تهران آغاز و به هتل های دبی می رسد و سپس تا شهر تورنتوی کانادا ادامه می یابد. شیراز، ورامین، آبادان، جزیره کیش، شهر مهران در استان ایلام،شهر مهاباد در استان آذربایجان غربی و بانه در استان کردستان مکان هایی است که داستان در آن رخ می دهد. شهر «نایروبی» در کشور افریقایی کنیا، مکه و مدینه و شهر تورنتوی کانادا هم دیگر مکان هایی است که قصه در آن روایت می شود. بخش مهمی از داستان هم در شهر «دبی» و محله های مختلف آن رخ می دهد.
داستان از جایی آغاز می شود که دختری زیبا، مغرور و زیاده خواه که در خانواده ای نابهنجار رشد کرده، در آستانه ازدواج با مردی متاهل و میانسال، ماموریت می یابد از طرف دختری جوان از پسری خواستگاری کند. این پسر در شرایطی قرار دارد که مادر و خواهرش نیز به دنبال یافتن همسری مناسب برای او و معرفی دخترانی مناسب به او هستند. پسر خود نیز به دختری علاقمند شده و قصد ازدواج با او را دارد. در چنین شرایطی آشنایی دختر مغرور با این پسر جوان باعث می شود هر دو آنها در تصمیم خود تجدید نظر کرده و تصمیمی عجیب و جوانانه برای ازدواج بگیرند. آنها معتقدند: «عشق چیزیه که در یک لحظه اتفاق می افته و یک عمر ادامه پیدا می کنه».
شخصیت دیگر این کتاب مردی 35 ساله به نام  یحیی حاذق است. او به همراه همسر و فرزندانش در شهر تورنتوی کانادا زندگی می کنند. یحیی سال ها قبل به صورت غیر قانونی از ایران خارج شده و در زمانی که داستان روایت می شود، سال هاست به عنوان یک مستند ساز و سازنده کلیپ برای خوانندگان مطرح موسیقی دنیا فعالیت می کند.
یحیی برای ساخت ویدئو کلیپ جدید یک خواننده زن مشهور عرب به دبی می رود. حضور او در دبی و قرار گرفتن در کنار این خواننده و مواجهه با برخی از افرادی که در زندگی پُرماجرای گذشته وی نقش داشته اند؛
شرایطی را فراهم می آورد تا هم میزان وفاداری یحیی نسبت به کشوری که سال ها قبل آن را ترک کرده سنجیده شود و هم میزان پای بندی او به همسرش مشخص شود. همسری که سال هاست با مشکلات مختلف زندگی او دست و پنجه نرم کرده و با شرایط خاص زندگی او کنار آمده است.
نویسنده در بخش های مختلف کتاب به ترسیم یک خانواده نابهنجار و تاثیر آن بر زندگی فرزندان این خانواده و دیگر افراد می پردازد. توجه به مسائل اجتماعی ویژگی مهم این داستان است. در این کتاب هم مانند اثر قبلی نویسنده ـ هیچ وقت نامزد نبودیم ـ برخی وقایع مهم و مرتبط با داستان مورد اشاره قرار گرفته است. مزاحمت تلفنی پیش از فراگیر شدن کالر آی دی ها، بازنمایی برخی مسائل نوستالوژیک دهه هشتاد همچون: وبلاگ نویسی، ترانه های خاطره انگیز مانند محسن چاوشی و محسن یگانه، وام ازدواج دکتر احمدی نژاد، زلزله بم، مهاجرت ایرانی ها به خارج از کشور و... تنها توصیف کوتاهی از این کتاب است.