اینکه اشخاص زیادی از تو عصبانی هستند و نمی توانند با تو مدارا کنند، نشان دهنده آن است که تو به چیزی مهم دست یافته ای (اُشو) - - - - - روزی که انسان بتواند به توهین هایی که به او می شود بخندد و لذت ببرد، روزی است که او به موفقیت دست یافته. جزیی از ابدیت شده و به دنیای جاودانگی وارد شده است (اُشو) - - - - -

خطا
  • ایراد در بارگذاری اطلاعات خوراک

زندگی ایرانیان مقیم دبی و تورنتو دستمایه خلق دومین رمان رضا استادی

دومین رمان رضا استادی با عنوان «بدون تو غیر ممکن بود» همزمان با ایام نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران از سوی نشر البرز منتشر می‌شود.
داستان بلند «بدون تو غیر ممکن بود» دومین رمان رضا استادی که امسال در نمایشگاه کتاب عرضه خواهد شد، در پنج کشور ایران، امارات متحده عربی، کانادا، کنیا و عربستان سعودی روایت می‌شود و تمرکز اصلی آن بر زندگی ایرانیان ساکن دبی و تورنتو است.
«بدون تو غیر ممکن بود» پس از «هیچ وقت نامزد نبودیم» که در پاییز سال 80 منتشر شد و تاکنون چهار بار تجدید چاپ شده، دومین اثر داستانی استادی محسوب می‌شود که به سبک و سیاق کتاب اولش، برای مخاطبان عام نوشته شده است.
این رمان که به تازگی و پس از شش سال انتظار موفق به کسب مجوز انتشار شده، داستان زندگی مردی 35 ساله به نام  «یحیی حاذق» را روایت می‌کند که به همراه همسر و فرزندانش در شهر تورنتوی کانادا زندگی می‌کند. یحیی سال‌ها قبل با ساخت ویدئو کلیپی برای تصنیف «عشق الهی» علیرضا عصار به شهرت رسیده و حالا سال‌هاست به عنوان مستندساز و سازنده کلیپ برای خوانندگان مطرح موسیقی دنیا فعالیت می‌کند. او به دعوت یک خواننده مشهور عرب به دبی می‌رود. حضور یحیی در دبی و قرار گرفتن در کنار این خواننده و نیز مواجهه با برخی از افرادی که در زندگی پُرماجرای گذشته او نقش داشته‌اند، اتفاق‌هایی را رقم می‌زند.
استادی در خصوص تنوع جغرافیایی این داستان به خبرنگار مهر گفت: «بدون تو غیر ممکن بود» داستانی سرشار از جزئیات است که در جغرافیاهای مختلفی رخ می‌دهد. بخشی از این تنوع به دلیل شغل شخصیت اصلی داستان و بخشی دیگر به اقتضای زندگی افراد در شهرهای مختلف است. حتی در برخی موارد برای روایت داستان، شهرهایی فرضی ساخته و قصه در این شهرها روایت شده است. «نازدشت» شهری حاشیه‌ای در اطراف تهران محل وقوع بخش‌های مهمی از داستان است. این شهر وجود خارجی ندارد اما در کتاب به عنوان یکی از شهرهای حاشیه‌ای و اطراف تهران مورد استفاده قرار گرفته است. شیراز، ورامین، آبادان، جزیره کیش، مهران در استان ایلام، مهاباد در استان آذربایجان غربی و بانه در استان کردستان نیز دیگر جغرافیاهای مورد استفاده در این رمان است. البته در هر شهر محله‌های مختلف آن مورد توجه قرار گرفته و داستان در آن روایت شده است.
استادی در ادامه افزود: بخش مهمی از داستان در شهر «دبی» و بخش‌های مختلف آن اتفاق می‌افتد. در این داستان زندگی چند ایرانی ساکن دبی و برخی شخصیت‌های بومی این کشور در چند مقطع مورد توجه قرار گرفته است. برای نگارش این بخش از کتاب تحقیقات مفصلی انجام دادم که شامل: تحقیقات میدانی، تحقیقات کتاب خانه‌ای، گفتگو با افراد ساکن دبی و ... بوده تا بخش‌های داستانی دور از واقعیت نباشد.
وی در ادامه با بیان این مطلب که بخش‌هایی از قصه نیز در شهرهای مدینه، مکه و نایروبی پایتخت کشور کنیا رخ می‌دهد، افزود: برای سهولت در مطالعه کتاب، فصل‌های مختلف بر اساس شهر تکفیک شده و هر فصل در یک شهر آغاز می‌شود و در همان شهر پایان می‌یابد.
رضا استادی از روزنامه نگاران حوزه فرهنگ و هنر است که در کنار فعالیت در این عرصه، مدیریت روابط عمومی آثاری تلویزیونی و سینمایی همچون مختارنامه، یوسف پیامبر، شوق پرواز، کلاه پهلوی، معمای شاه و همچنین ساخت فیلم کوتاه، اجرای برنامه تلویزیونی و... را به عهده داشته است. کتاب «بدون تو غیرممکن بود» از سوی نشر البرز در نمایشگاه کتاب امسال عرضه خواهد شد.

خبرگزاری مهر

30 فروردین 1393

 

درباره رمان بدون تو غیرممکن بود
ــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ

تعداد صفحات: 1020صفحه
نوبت های چاپ: چاپ اول: اردیبهشت 1393
تلفن های مرکز فروش و پخش: 88405182 ـ 88417446 ـ 66562825-66562831

 
«بدون تو غیر ممکن بود» داستانی جذاب و مهیج است که به شیوه ای ساده و قابل فهم نوشته شده است.
داستان در فاصله سال های 1382 تا 1390 رخ می دهد. این قصه از یک کافی شاپ در خیابان گاندی تهران آغاز و به هتل های دبی می رسد و سپس تا شهر تورنتوی کانادا ادامه می یابد. شیراز، ورامین، آبادان، جزیره کیش، شهر مهران در استان ایلام،شهر مهاباد در استان آذربایجان غربی و بانه در استان کردستان مکان هایی است که داستان در آن رخ می دهد. شهر «نایروبی» در کشور افریقایی کنیا، مکه و مدینه و شهر تورنتوی کانادا هم دیگر مکان هایی است که قصه در آن روایت می شود. بخش مهمی از داستان هم در شهر «دبی» و محله های مختلف آن رخ می دهد.
داستان از جایی آغاز می شود که دختری زیبا، مغرور و زیاده خواه که در خانواده ای نابهنجار رشد کرده، در آستانه ازدواج با مردی متاهل و میانسال، ماموریت می یابد از طرف دختری جوان از پسری خواستگاری کند. این پسر در شرایطی قرار دارد که مادر و خواهرش نیز به دنبال یافتن همسری مناسب برای او و معرفی دخترانی مناسب به او هستند. پسر خود نیز به دختری علاقمند شده و قصد ازدواج با او را دارد. در چنین شرایطی آشنایی دختر مغرور با این پسر جوان باعث می شود هر دو آنها در تصمیم خود تجدید نظر کرده و تصمیمی عجیب و جوانانه برای ازدواج بگیرند. آنها معتقدند: «عشق چیزیه که در یک لحظه اتفاق می افته و یک عمر ادامه پیدا می کنه».
شخصیت دیگر این کتاب مردی 35 ساله به نام  یحیی حاذق است. او به همراه همسر و فرزندانش در شهر تورنتوی کانادا زندگی می کنند. یحیی سال ها قبل به صورت غیر قانونی از ایران خارج شده و در زمانی که داستان روایت می شود، سال هاست به عنوان یک مستند ساز و سازنده کلیپ برای خوانندگان مطرح موسیقی دنیا فعالیت می کند.
یحیی برای ساخت ویدئو کلیپ جدید یک خواننده زن مشهور عرب به دبی می رود. حضور او در دبی و قرار گرفتن در کنار این خواننده و مواجهه با برخی از افرادی که در زندگی پُرماجرای گذشته وی نقش داشته اند؛
شرایطی را فراهم می آورد تا هم میزان وفاداری یحیی نسبت به کشوری که سال ها قبل آن را ترک کرده سنجیده شود و هم میزان پای بندی او به همسرش مشخص شود. همسری که سال هاست با مشکلات مختلف زندگی او دست و پنجه نرم کرده و با شرایط خاص زندگی او کنار آمده است.
نویسنده در بخش های مختلف کتاب به ترسیم یک خانواده نابهنجار و تاثیر آن بر زندگی فرزندان این خانواده و دیگر افراد می پردازد. توجه به مسائل اجتماعی ویژگی مهم این داستان است. در این کتاب هم مانند اثر قبلی نویسنده ـ هیچ وقت نامزد نبودیم ـ برخی وقایع مهم و مرتبط با داستان مورد اشاره قرار گرفته است. مزاحمت تلفنی پیش از فراگیر شدن کالر آی دی ها، بازنمایی برخی مسائل نوستالوژیک دهه هشتاد همچون: وبلاگ نویسی، ترانه های خاطره انگیز مانند محسن چاوشی و محسن یگانه، وام ازدواج دکتر احمدی نژاد، زلزله بم، مهاجرت ایرانی ها به خارج از کشور و... تنها توصیف کوتاهی از این کتاب است.