اینکه اشخاص زیادی از تو عصبانی هستند و نمی توانند با تو مدارا کنند، نشان دهنده آن است که تو به چیزی مهم دست یافته ای (اُشو) - - - - - روزی که انسان بتواند به توهین هایی که به او می شود بخندد و لذت ببرد، روزی است که او به موفقیت دست یافته. جزیی از ابدیت شده و به دنیای جاودانگی وارد شده است (اُشو) - - - - -

خطا
  • ایراد در بارگذاری اطلاعات خوراک

انتشار یک عاشقانه اجتماعی بعد از 6سال توقیف/گفتند سیگار کشیدن را حذف کن!

«بدون تو غیرممکن بود»، عاشقانه ای اجتماعی است که سال 1386 جهت دریافت مجوز به وزارت ارشاد ارائه شد و در نهایت دولت یازدهم اجازه انتشار آن را صادر کرد.
«بدون تو غیرممکن بود» دومین رمان «رضا استادی» است که بعد از 13 سال منتشر می شود. او که بیشتر به عنوان روزنامه نگار سینمایی و تلویزیونی شناخته می‌شود، مدیریت روابط عمومی سریال ها و فیلم های مختلف نیز بخشی از فعالیت وی در سال های اخیر بوده است.
«بدون تو غیرممکن بود» دومین کتاب استادی پس از رمان «هیچ وقت نامزد نبودیم» است که در دوجلد از سوی نشر البرز در نمایشگاه کتاب امسال عرضه خواهد شد.
این رمان در 22 فصل داستانی پُر افت و خیز را روایت می کند که در فاصله سال 1382 تا 1390 اتفاق می افتد و به گفته مولف آن، «عاشقانه ای اجتماعی» است که برای ارتباط بهتر مخاطب عام از کتاب، با زبانی ساده و نثری روان و به دور از پیچیدگی های تکنیکی نوشته شده است.
استادی درباره علت تاخیر در انتشار این کتاب می گوید: «کتاب دو شخصیت اصلی و محوری دارد. مردِ داستان، فردی 35 ساله به نام یحیی حاذق که همراه همسر و فرزندانش در شهر تورنتوی کانادا زندگی می کند. او سال ها قبل به طور غیرقانونی از ایران خارج شده و حالا چهره ای موفق و شناخته شده در دنیای ویدئو کلیپ است. یحیی به دعوت یک خواننده مشهور عرب به دبی می رود تا کلیپ جدید او را بسازد. شخصیت محوری زن کتاب نیز دختری زیبا، مغرور و زیاده خواه است که در خانواده ای نابهنجار رشد کرده و در آستانه ازدواج با مردی متاهل و میانسال، ماموریت می یابد تا از طرف یکی از دوستان خودش، از پسری خواستگاری کند».
وی در ادامه افزود: «کتاب ضمن روایت داستان این شخصیت ها و دیگر آدم های قصه تلاش کرده تا به بازنمایی شرایط اجتماعی این دوره از تاریخ بپردازد. با وجود پیگیری های مختلف در طول شش سال گذشته و ملاقات با تمامی مدیرکل های اداره نظارت، هیچ گاه نتوانستم متوجه شوم مشکل آنها با کتاب چیست تا این مشکلات را رفع نمایم. جالب است که حدود یک سال زمان صرف نگارش این کتاب شد و شش سال زمان صرف پیگیری دریافت مجوز نشر کتاب شد. در این سال ها مراجعه های متعددی به وزارت ارشاد داشتم و حتی چندین بار به صورت حضوری و مکتوب با وزیر وقت اشارد صحبت کردم اما حتی با وجود دستور وزیر ارشاد، اتفاقی رخ نداد تا اینکه در آذر امسال و با درخواست مجدد از مسوولان اداره کتاب، این اثر مجددا بررسی شده و مجوز انتشار دریافت کرد».
وی درباره فضای رمان نیز گفت: «این رمان، داستانی سرشار از جزئیات است که در پنج کشور ایران، امارات متحده عربی، کانادا، کنیا و عربستان سعودی روایت می شود. شیراز، ورامین، آبادان، جزیره کیش، مهران در استان ایلام، ، مهاباد در استان آذربایجان غربی، بانه در استان کردستان و شهری فرضی به نام «نازدشت» در حاشیه تهران مکان هایی است که این قصه هشت ساله در آن اتفاق می افتد. البته برای سهولت در مطالعه کتاب، هر یک از فصل های 22 گانه در یک شهر آغاز و در همان شهر تمام می شود و از این نظر داستان انسجام دارد».

 


استادی درباره حضور «داوود میرباقری» و «محمود فلاح» کارگردان و تهیه کننده مختارنامه در این رمان نیز که پیشتر خبرش اعلام شده بود گفت: « بخشی از قصه بدون تو غیر ممکن بود در پشت صحنه مختارنامه اتفاق می افتد و داستان در این بخش شامل چیزهایی است که در این سال ها و در پشت صحنه مختار شاهد آن بوده ام. حضور کارگردان و تهیه کننده مختارنامه هم یک جور ادای دین به آنهاست که در طول 9 سال حضور در مختارنامه به عنوان مدیر روابط عمومی، نکات زیادی از آنها آموختم که برخی نیز در همین کتاب مورد استفاده واقع شد. آنچه هم که در کتاب روایت می شود، طبق واقعیتی است که در مختارنامه اتفاق افتاده که با چاشنی تخیلی اندک به تصویر کشیده شده است.»
وی همچنین اضافه کرد: «در این سال ها رمان «هیچ وقت نامزد نبودیم» اولین رمان من هم از بی مهری مسوولان ارشاد بی نصیب نماند و در سال 1384 پس از چاپ سوم آن، با وجود تقاضای موجود در بازار دیگر اجازه انتشار پیدا نکرد تا اینکه در سال 1391 و با حذفیات عجیب مجوز انتشار گرفت. مثلا یکی از درخواست های اداره کتاب این بود که هرجا شخصیت اصلی کتاب سیگار می کشید، آن را حذف کنیم و من هم سیگار را تبدیل به نوشابه کردم و حالا در این کتاب شخصیت اصلی بارها و بارها در مواقع عصبانیت نوشابه می خورد!»
رمان «بدون تو غیرممکن بود» از سوی نشرالبرز در نمایشگاه کتاب امسال عرضه خواهد شد.

خبرآنلاین

3 اردیبهشت 1393

 

درباره رمان بدون تو غیرممکن بود
ــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ

تعداد صفحات: 1020صفحه
نوبت های چاپ: چاپ اول: اردیبهشت 1393
تلفن های مرکز فروش و پخش: 88405182 ـ 88417446 ـ 66562825-66562831

 
«بدون تو غیر ممکن بود» داستانی جذاب و مهیج است که به شیوه ای ساده و قابل فهم نوشته شده است.
داستان در فاصله سال های 1382 تا 1390 رخ می دهد. این قصه از یک کافی شاپ در خیابان گاندی تهران آغاز و به هتل های دبی می رسد و سپس تا شهر تورنتوی کانادا ادامه می یابد. شیراز، ورامین، آبادان، جزیره کیش، شهر مهران در استان ایلام،شهر مهاباد در استان آذربایجان غربی و بانه در استان کردستان مکان هایی است که داستان در آن رخ می دهد. شهر «نایروبی» در کشور افریقایی کنیا، مکه و مدینه و شهر تورنتوی کانادا هم دیگر مکان هایی است که قصه در آن روایت می شود. بخش مهمی از داستان هم در شهر «دبی» و محله های مختلف آن رخ می دهد.
داستان از جایی آغاز می شود که دختری زیبا، مغرور و زیاده خواه که در خانواده ای نابهنجار رشد کرده، در آستانه ازدواج با مردی متاهل و میانسال، ماموریت می یابد از طرف دختری جوان از پسری خواستگاری کند. این پسر در شرایطی قرار دارد که مادر و خواهرش نیز به دنبال یافتن همسری مناسب برای او و معرفی دخترانی مناسب به او هستند. پسر خود نیز به دختری علاقمند شده و قصد ازدواج با او را دارد. در چنین شرایطی آشنایی دختر مغرور با این پسر جوان باعث می شود هر دو آنها در تصمیم خود تجدید نظر کرده و تصمیمی عجیب و جوانانه برای ازدواج بگیرند. آنها معتقدند: «عشق چیزیه که در یک لحظه اتفاق می افته و یک عمر ادامه پیدا می کنه».
شخصیت دیگر این کتاب مردی 35 ساله به نام  یحیی حاذق است. او به همراه همسر و فرزندانش در شهر تورنتوی کانادا زندگی می کنند. یحیی سال ها قبل به صورت غیر قانونی از ایران خارج شده و در زمانی که داستان روایت می شود، سال هاست به عنوان یک مستند ساز و سازنده کلیپ برای خوانندگان مطرح موسیقی دنیا فعالیت می کند.
یحیی برای ساخت ویدئو کلیپ جدید یک خواننده زن مشهور عرب به دبی می رود. حضور او در دبی و قرار گرفتن در کنار این خواننده و مواجهه با برخی از افرادی که در زندگی پُرماجرای گذشته وی نقش داشته اند؛
شرایطی را فراهم می آورد تا هم میزان وفاداری یحیی نسبت به کشوری که سال ها قبل آن را ترک کرده سنجیده شود و هم میزان پای بندی او به همسرش مشخص شود. همسری که سال هاست با مشکلات مختلف زندگی او دست و پنجه نرم کرده و با شرایط خاص زندگی او کنار آمده است.
نویسنده در بخش های مختلف کتاب به ترسیم یک خانواده نابهنجار و تاثیر آن بر زندگی فرزندان این خانواده و دیگر افراد می پردازد. توجه به مسائل اجتماعی ویژگی مهم این داستان است. در این کتاب هم مانند اثر قبلی نویسنده ـ هیچ وقت نامزد نبودیم ـ برخی وقایع مهم و مرتبط با داستان مورد اشاره قرار گرفته است. مزاحمت تلفنی پیش از فراگیر شدن کالر آی دی ها، بازنمایی برخی مسائل نوستالوژیک دهه هشتاد همچون: وبلاگ نویسی، ترانه های خاطره انگیز مانند محسن چاوشی و محسن یگانه، وام ازدواج دکتر احمدی نژاد، زلزله بم، مهاجرت ایرانی ها به خارج از کشور و... تنها توصیف کوتاهی از این کتاب است.