اینکه اشخاص زیادی از تو عصبانی هستند و نمی توانند با تو مدارا کنند، نشان دهنده آن است که تو به چیزی مهم دست یافته ای (اُشو) - - - - - روزی که انسان بتواند به توهین هایی که به او می شود بخندد و لذت ببرد، روزی است که او به موفقیت دست یافته. جزیی از ابدیت شده و به دنیای جاودانگی وارد شده است (اُشو) - - - - -

خطا
  • ایراد در بارگذاری اطلاعات خوراک

با انتشار «بدون تو غیر ممکن بود»
داوود میرباقری شخصیت یک رمان شد

رضا استادی در جدید‌ترین اثر داستانی خود با نام «بدون تو غیرممکن بود» که در بیست و هفتمین نمایشگاه کتاب عرضه می‌شود، بخش‌هایی از پشت صحنه سریال «مختارنامه» را در قالب رویدادی داستانی و دراماتیک به نگارش درآورده است.
رضا استادی در فاصله سال‌های ۱۳۸۰ تا ۱۳۸۹ به عنوان مدیر روابط عمومی سریال تلویزیونی «مختارنامه» بوده و به اقتضای فعالیت خود، روزهای فراوانی را در پشت صحنه این سریال گذرانده است.
وی درخصوص آنچه که مخاطبان در دومین رمان او با نام «بدون تو غیرممکن بود» خواهند خواند، به خبرنگار تسنیم گفت: در پشت صحنه سریالی بزرگ و گسترده مانند «مختارنامه» اتفاق‌هایی رخ می‌دهد که گاهی حتی بیش از داستان اصلی آن جذاب است. در مدت حضور من در این سریال نیز اتفاق‌های مختلفی از این دست به وقوع پیوست که تمامی آن‌ها را ثبت و ضبط کردم تا در آینده‌ای نه چندان دور در قالب کتابی با نام «ناگفته‌های مختارنامه» منتشر کنم. یکی از این اتفاق‌ها حضور گروهی ۱۵ نفره از بدلکاران قدیمی سینما به نام «یاران مختار» در این سریال بود که برخی نکات درباره آن‌ها را در قالبی دراماتیک در کتاب جدیدم به تصویر کشیده‌ام.
وی افزود: بخشی از قصه «بدون تو غیر ممکن بود» هم در پشت صحنه «قیام مسلم بن عقیل» در کوفه شکل می‌گیرد که شامل سکانس توزیع سکه طلا توسط عبیدالله بن زیاد  با بازی فرهاد اصلانی در میان سران قبایل کوفه و همچنین قیام مسلم در شهر کوفه است. این بخش از مختارنامه در قسمت هفتم سریال پخش شده است. همچنین حاشیه‌هایی از حضور برخی میهمانان در پشت صحنه «مختارنامه» به صورت دراماتیک مورد توجه قرار گرفته و قصه‌ای نیز درباره یکی از هنروران این مجموعه دستمایه کار قرار گرفته است.
میرباقری و فلاح، شخصیت‌های واقعی قصه
اما نکته جالب توجه این کتاب به گفته استادی، حضور «داوود میرباقری» کارگردان و «محمود فلاح» تهیه کننده سریال با اسم و شخصیت واقعی خودشان در این رمان است. به گفته استادی روایت این بخش از داستان کاملا واقعی و بدون دخل و تصرف دراماتیک صورت گرفته و میرباقری و فلاح در این مقطع از داستان، با نام و شخصیت واقعی خود به مخاطب معرفی می‌شوند.
«بدون تو غیر ممکن بود» پس از «هیچ وقت نامزد نبودیم» که در پاییز سال ۸۰ منتشر و تاکنون چهار بار تجدید چاپ شده، دومین اثر داستانی استادی محسوب می‌شود که به سبک و سیاق کتاب اول وی، برای مخاطبان عام و علاقمندان به داستان‌های فارسی معاصر نوشته شده است.
داستان این رمان در فاصله سال‌های ۱۳۸۲ تا ۱۳۹۰ رخ می‌دهد. ماجرا از زمانی آغاز می‌شود که مردی ۳۵ ساله به نام «یحیی حاذق» که همراه همسر و فرزندانش در شهر تورنتوی کانادا زندگی می‌کند، به دعوت یک خواننده مشهور عرب به دبی می‌رود تا کلیپ جدید او را بسازد. یحیی سال هاست به عنوان مستند ساز و سازنده کلیپ برای خوانندگان مطرح موسیقی دنیا فعالیت می‌کند. حضور یحیی در دبی، قرار گرفتن در کنار این خواننده و مواجهه با برخی از افرادی که در زندگی پُرماجرای گذشته وی نقش داشته‌اند، اتفاق‌هایی را رقم می‌زند.
این اثر داستانی سرشار از جزئیات است که در پنج کشور ایران، امارات متحده عربی، کانادا، کنیا و عربستان سعودی روایت می‌شود. شیراز، ورامین، آبادان، جزیره کیش، مهران در استان ایلام،، مهاباد در استان آذربایجان غربی، بانه در استان کردستان و شهری فرضی به نام «نازدشت» در حاشیه تهران مکان وقوع اتفاق‌های «بدون توغیر ممکن بود» هستند.
رضا استادی از روزنامه نگاران حوزه فرهنگ و هنر است که در کنار فعالیت در این عرصه، مدیریت روابط عمومی آثاری همچون: مختارنامه، خوش رکاب، یوسف پیامبر، شوق پرواز، کلاه پهلوی، معمای شاه و همچنین ساخت فیلم کوتاه، اجرای برنامه تلویزیونی و... را به عهده داشته است. «بدون تو غیر ممکن بود» از سوی نشر البرز در نمایشگاه کتاب امسال عرضه خواهد شد.

خبرگزاری تسنیم 

31 فروردین 1393

 

درباره رمان بدون تو غیرممکن بود
ــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ

تعداد صفحات: 1020صفحه
نوبت های چاپ: چاپ اول: اردیبهشت 1393
تلفن های مرکز فروش و پخش: 88405182 ـ 88417446 ـ 66562825-66562831

 
«بدون تو غیر ممکن بود» داستانی جذاب و مهیج است که به شیوه ای ساده و قابل فهم نوشته شده است.
داستان در فاصله سال های 1382 تا 1390 رخ می دهد. این قصه از یک کافی شاپ در خیابان گاندی تهران آغاز و به هتل های دبی می رسد و سپس تا شهر تورنتوی کانادا ادامه می یابد. شیراز، ورامین، آبادان، جزیره کیش، شهر مهران در استان ایلام،شهر مهاباد در استان آذربایجان غربی و بانه در استان کردستان مکان هایی است که داستان در آن رخ می دهد. شهر «نایروبی» در کشور افریقایی کنیا، مکه و مدینه و شهر تورنتوی کانادا هم دیگر مکان هایی است که قصه در آن روایت می شود. بخش مهمی از داستان هم در شهر «دبی» و محله های مختلف آن رخ می دهد.
داستان از جایی آغاز می شود که دختری زیبا، مغرور و زیاده خواه که در خانواده ای نابهنجار رشد کرده، در آستانه ازدواج با مردی متاهل و میانسال، ماموریت می یابد از طرف دختری جوان از پسری خواستگاری کند. این پسر در شرایطی قرار دارد که مادر و خواهرش نیز به دنبال یافتن همسری مناسب برای او و معرفی دخترانی مناسب به او هستند. پسر خود نیز به دختری علاقمند شده و قصد ازدواج با او را دارد. در چنین شرایطی آشنایی دختر مغرور با این پسر جوان باعث می شود هر دو آنها در تصمیم خود تجدید نظر کرده و تصمیمی عجیب و جوانانه برای ازدواج بگیرند. آنها معتقدند: «عشق چیزیه که در یک لحظه اتفاق می افته و یک عمر ادامه پیدا می کنه».
شخصیت دیگر این کتاب مردی 35 ساله به نام  یحیی حاذق است. او به همراه همسر و فرزندانش در شهر تورنتوی کانادا زندگی می کنند. یحیی سال ها قبل به صورت غیر قانونی از ایران خارج شده و در زمانی که داستان روایت می شود، سال هاست به عنوان یک مستند ساز و سازنده کلیپ برای خوانندگان مطرح موسیقی دنیا فعالیت می کند.
یحیی برای ساخت ویدئو کلیپ جدید یک خواننده زن مشهور عرب به دبی می رود. حضور او در دبی و قرار گرفتن در کنار این خواننده و مواجهه با برخی از افرادی که در زندگی پُرماجرای گذشته وی نقش داشته اند؛
شرایطی را فراهم می آورد تا هم میزان وفاداری یحیی نسبت به کشوری که سال ها قبل آن را ترک کرده سنجیده شود و هم میزان پای بندی او به همسرش مشخص شود. همسری که سال هاست با مشکلات مختلف زندگی او دست و پنجه نرم کرده و با شرایط خاص زندگی او کنار آمده است.
نویسنده در بخش های مختلف کتاب به ترسیم یک خانواده نابهنجار و تاثیر آن بر زندگی فرزندان این خانواده و دیگر افراد می پردازد. توجه به مسائل اجتماعی ویژگی مهم این داستان است. در این کتاب هم مانند اثر قبلی نویسنده ـ هیچ وقت نامزد نبودیم ـ برخی وقایع مهم و مرتبط با داستان مورد اشاره قرار گرفته است. مزاحمت تلفنی پیش از فراگیر شدن کالر آی دی ها، بازنمایی برخی مسائل نوستالوژیک دهه هشتاد همچون: وبلاگ نویسی، ترانه های خاطره انگیز مانند محسن چاوشی و محسن یگانه، وام ازدواج دکتر احمدی نژاد، زلزله بم، مهاجرت ایرانی ها به خارج از کشور و... تنها توصیف کوتاهی از این کتاب است.